benefits of coconut water mayo clinic

benefits of coconut water mayo clinic Кокосова вода стана популарен производ за здравјето ум сет во текот на последните неколку години. Консумира како освежителен пијалок и се здобива со популарност како asports пијат меѓу спортистите . Кокос вода може да се користи за производство на Ната де Коко ( желе - likefood ) и кокос оцет (кога ферментиран) .

Кокосова вода е едноставно водата во кокосова лушпа . Кокосова вода се најде кај младите , зелени кокос. Овој чиста течност е преполна со хранливи материи дека родот низа на здравствени придобивки. Тоа е исклучително хидрантни и е полн со витамини и минерали. Природно освежување , кокосова вода има сладок вкус. Тоа содржи лесно сварлива јаглени хидрати во форма на шеќер и електролити.

Здравствени придобивки од кокосова вода

    Антиоксидантни својства. Кокосова вода е дебела слободни и има ниска калории. Таа има многу антиоксиданси.
    Лечи дехидрација. Кокосова вода лечи дехидрација и делува како антиоксиданс.
    Добра potassiun содржина. Постојат 600 милиграми калиум во порцијата на кокос вода.
    Низок гликемиски . Кокосова вода се додава шеќер и може да предизвика скок на шеќер во крвта.
    Еден извор на други хранливи материи. А чаша кокос вода има 15 % од дневните вредност за magnessium . 17 % за манган, и 10% за витамин Ц
    Извор за натриум. Една чаша кокос вода содржи околу 250 милиграми на натриум , кој им помага тоа хидратантен кој ја загуби преку пот.
    Електролити. Кокос вода содржи електролити, како и други како калциум и магнезиум кој им помага на клетките на телото да се носат електрични импулси.

Здравствени придобивки од кокосова вода за бебиња

    Лек за гастроинтестинални заболувања.
    Rossesses антибактериски својства.
    Третира инфекции на уринарниот тракт.
    Најдобар извор за рехидратација.
    Лек за жолчна треска.
    Можат да се третираат од колера .

Најдобар начин да уживаат кокосова вода е директно од кокос. Но може да се обидете уште еден начин да уживаат кокос вода.

    1 чаша кокос вода
    1 грст спанаќ
    1 краставица
    1 целер стебленца
    1 лажица . Chia семиња
    1-2 чаши ананас ( свежи или замрзнати )

Се вклопуваат и уживајте

    Додадете мраз ако се користи свеж ананас

Забелешка: Пиењето премногу на кокос вода секој ден не е препорачливо како што има некои ризик за здравјето, зголемување на содржина на калиум , зголемување на телесната тежина ( поради природни содржина на шеќер во кокос вода) и влијание врз нивото на шеќер во крвта.

. Bookmark the permalink.

Leave a Reply